W jaki sposób THC może pomóc w złagodzeniu objawów depresji?

Naukowcy z Holandii opublikowali badania w magazynie European Neuropsycholohy, w których poruszony został wpływ tetrahydrokannabinolu (THC) na ludzkie procesy emocjonalne.

Do oceny procesu aktywności mózgu jedenastu pacjentów wykorzystano funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu (fMRI). Osobom badanym pokazywane zostały twarze, które wyrażają różne emocje, następnie zapytano je czy dana osoba jest wystraszona czy szczęśliwa. Zadanie to zostało wykorzystane w celu sprawdzenia czy THC oddziałuje na to jak osoby badane oceniają emocje innych. Wyniki były bardzo interesujące.

Pacjenci, którzy otrzymali THC w porównaniu do grupy, która dostała placebo mniej dokładnie oceniali negatywne uczucia, jednak dokładniej byli wstanie określić pozytywne emocje. fMRI wyjaśniło zatem dlaczego tak się stało, THC ograniczyło bowiem aktywność mózgu jeżeli chodzi o reakcję na negatywne bodźce, a nie na pozytywne.

Wyniki badań wskazują, iż podawanie THC oddziałuje na zmniejszenie nastawienia w przetwarzaniu emocji. Oczywiście grupa jedenastu osób nie jest wystarczająca, by wyniki badań uznać za dowód. Negatywne nastawienie dotyczy zjawiska polegającego na tym, że ludzie zdecydowanie większą uwagę będą przykuwali do negatywnych doświadczeń życiowych niż pozytywnych.

Przykładem mogą być osoby, które boją się wszystkich psów tylko dlatego, że w przeszłości zostały zaatakowane przez jednego. Strach osadza się w podświadomości mimo zdecydowanie większej liczby pozytywnych doświadczeń z psami. Negatywne emocje mogą zatem nie tylko być silniejsze, ale również mieć większe oddziaływanie na długoterminową psychikę człowieka w porównaniu do pozytywnych emocji.

Dodaj komentarz